cathy has logged 153 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Other People

Other People

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry