CatherineShort has logged 66 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Rain People

The Rain People

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anastasia

Anastasia

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dangerous

Dangerous

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Accused

The Accused

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen

The Queen

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Farmer's Daughter

The Farmer's Daughter

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Sky

Blue Sky

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Touch of Class

A Touch of Class

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry