CatherineShort has logged 672 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Slickers

City Slickers

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ragtime

Ragtime

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bananas

Bananas

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
September

September

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ship of Fools

Ship of Fools

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What's Up, Tiger Lily?

What's Up, Tiger Lily?

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
In Old Chicago

In Old Chicago

1938
×
Read the review Edit this entry  
16
Naughty Marietta

Naughty Marietta

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrowsmith

Arrowsmith

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big House

The Big House

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Champ

The Champ

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Broadway Melody of 1936

Broadway Melody of 1936

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alexander's Ragtime Band

Alexander's Ragtime Band

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The House of Rothschild

The House of Rothschild

1934
×
Read the review Edit this entry  
14
Lady for a Day

Lady for a Day

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Here Comes the Navy

Here Comes the Navy

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Smilin' Through

Smilin' Through

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Disraeli

Disraeli

1929
×
Read the review Edit this entry  
12
Four Daughters

Four Daughters

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry