Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
Night Train

Night Train

1959
×
★★★½
Edit this entry  
26
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
07
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★
Edit this entry  
08
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
06
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
23
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
20
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Edit this entry  
30
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★½
Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Edit this entry  
25
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★½
Edit this entry  
01
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★½
Edit this entry  
27
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Edit this entry  
18
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Edit this entry