• The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Saint Maud

    ★★½

  • La Llorona

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★

  • Parasite

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Beanpole

    ★★★★

  • By the Grace of God

    ★★★½

  • A Colony

    ★★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • Boy Erased

  • The Favourite

    ★★

  • Roma

    ★★★

  • The Fireflies Are Gone

    ★★★

  • Cold War

    ★★★

  • Family First

    ★★½

  • Tadoussac

    ★★★

  • Squat

    ★★★

  • The Little Girl Who Was Too Fond of Matches

  • Ravenous

    ★★½

  • First Reformed

    ★★★

  • 24 Frames

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★½

  • November

    ★★★

  • Get Out

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Silence

  • Nelly

    ★★

  • Arrival

  • The Death of Louis XIV

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Chorus

    ★★★★

  • Felix and Meira

    ★★★

  • You're Sleeping Nicole

    ★★

  • It Follows

  • Mr. Turner

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • Kiss of the Damned

    ★★

  • Museum Hours

    ★★★★½

  • Corpo Celeste

    ★★★

  • The Turin Horse

    ★★★★½

  • Attenberg

    ★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★½

  • Persepolis

  • Birth

    ★★★★

  • The Others

    ★★★½

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

  • A Moment of Innocence

    ★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★½

  • Naked

    ★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • Misery

    ★★★½

  • The Vanishing

    ★★★½

  • Pumpkinhead

    ★★

  • Opera

    ★★★½

  • Moonstruck

    ★★★½

  • Au Revoir les Enfants

    ★★★★

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • The Sacrifice

    ★★★★

  • Re-Animator

    ★★★½