Sort by

casualmoviebuff has logged 46 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midori

Midori

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

Godzilla, Mothra and King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tentacles

Tentacles

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hercules in New York

Hercules in New York

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Rewind

Rewind

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry