Sort by

Herald has logged 136 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Priest

Priest

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Extraction

Extraction

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Extinction

Extinction

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vault

The Vault

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaks

Freaks

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry