Sort by

Alejandro has logged 25 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shame

Shame

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inside

Inside

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry