Sort by

Alejandro has logged 32 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★½
Edit this entry  
10
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry