Sort by

Alejandro has logged 300 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
17
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Naked

Naked

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nevertheless,

Nevertheless,

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Edit this entry  
05
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ida

Ida

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Anatomy of Hell

Anatomy of Hell

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry