Sort by

Cass has logged 37 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kate Bush - Christmas TV Special

Kate Bush - Christmas TV Special

1979
×
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
12
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Edit this entry  
11
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
10
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Edit this entry  
10
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Camille

Camille

1936
×
★★★½
Edit this entry  
09
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★
Edit this entry  
05
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry