Sort by

Curtis has logged 54 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mister Rock and Roll

Mister Rock and Roll

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Morning, Noon and Night Club

Morning, Noon and Night Club

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed Week

Speed Week

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greener Hills

The Greener Hills

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barnyard Babies

Barnyard Babies

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Overthrow

The Overthrow

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bar-B-Que Movie

Bar-B-Que Movie

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
The Cube

The Cube

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Born in East L.A.

Born in East L.A.

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Popeye

Popeye

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sukeban Deka: The Movie

Sukeban Deka: The Movie

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twisker Pitcher

The Twisker Pitcher

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Island Windjammers

Island Windjammers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fabulous Fraud

The Fabulous Fraud

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lonesome Lenny

Lonesome Lenny

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Tigers

American Tigers

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
American Chinatown

American Chinatown

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dragon Hunt

Dragon Hunt

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Dragon Encounter

Twin Dragon Encounter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Process

The Process

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Operation: Take No Prisoners

Operation: Take No Prisoners

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Wars

L.A. Wars

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hospitaliky

Hospitaliky

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gym College

Gym College

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Tomato

My Tomato

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hick Chick

The Hick Chick

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
War of the Satellites

War of the Satellites

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Black Gestapo

The Black Gestapo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Blast

Light Blast

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Relaxed Wife

The Relaxed Wife

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Los Angeles Streetfighter

Los Angeles Streetfighter

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Nemo and the Underwater City

Captain Nemo and the Underwater City

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shooter

The Shooter

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Night Vision

Night Vision

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Forest Warrior

Forest Warrior

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
My Artistical Temperature

My Artistical Temperature

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Strikes and Spares

Strikes and Spares

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
New Shoes

New Shoes

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Flying Bear

The Flying Bear

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Heroes for Hire

Heroes for Hire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry