Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★½
Edit this entry  
03
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
They Call Me Trinity

They Call Me Trinity

1970
×
★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Radio

Radio

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry