Sort by

Carson has logged 36 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Freedom

Mr. Freedom

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Risk

The Big Risk

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry