Sort by

Carson has logged 487 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tales from the Gimli Hospital

Tales from the Gimli Hospital

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Kill!

Kill!

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sword of the Beast

Sword of the Beast

1965
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Tattooed Life

Tattooed Life

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1932
×
★★½
Edit this entry  
26
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Deep End

Deep End

1970
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Les Visiteurs du Soir

Les Visiteurs du Soir

1942
×
★★★
Edit this entry  
22
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★½
Edit this entry  
22
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yumeji

Yumeji

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★½
Edit this entry  
18
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★½
Edit this entry  
17
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry