• Babylon

    Babylon

    ★★½

    If you’re going to reference singin in the rain a million times at least make the movie good otherwise I’ll spend the whole runtime wishing I was watching singin in the rain

  • The Ballad of Buster Scruggs

    The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

    This felt like an episode of black mirror. I GET IT life is terrible and happy endings don't exist and people are inherently bad. That's kinda all I got from this overlong, depressing film that didn't even allow me any catharsis.

    Anyway can I just go back to Frontierland? Time to plan another trip to Disneyland to lift my spirits.

  • The Front Runner

    The Front Runner

    ★★★½

    Men do not deserve women who “look the other way” for the sake of his career

  • Smallfoot

    Smallfoot

    ★★½

    Okay I didn’t know this was a musical but JAMES CORDEN HAS ONE OF THE WORST COVERS OF UNDER PRESSURE IVE EVER HEARD STOP JAMES CORDEN 2018!!!!!!!

    youtu.be/Zw5GJsY6Hj8

  • First Man

    First Man

    ★★★★

    I've never felt more seen by a movie than when Claire Foy listened to a man talking to her about engineering and she had to pretend it was interesting.

    In general, I've had a very love/hate relationship with engineering. If you really think about it, some of the lowest points in my life are directly tied with the subject. My experience has just been a lot of stress, confusion, and frustration to the point where I'm so overwhelmed that even…

  • mid90s

    mid90s

    ★★½

    Man: belittles me at work 

    Me: “I’m a fucking badass, you’re just a kid!”

  • Widows

    Widows

    ★★★

    At the end of the day did not focus enough on the widows. I didn’t care, I wasn’t invested, and didn’t need to see it ¯\_(ツ)_/¯

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★

    HOW was this the longest movie ever made in history. I enjoyed it until it never ever ever ever ended :)

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★★½

    This movie is so cute, fun, and charming. One of the best summer movies, blockbusters, and romcoms in years. I hope it does very very well!

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★★

    I can speak a lot about reasons why I love this film. It has so many strengths, from the beautiful and tranquil transitions (a big thanks to the animation and the score, both perfect here), Scar's strength as a villain (not only is his plan successful in killing Mufasa, but his emotional manipulation of Simba is genuinely terrifying), the script (too many good lines to choose from), and the songs (Circle of Life will remain iconic for years to come).…

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★

    The special effects were so bad because the entire budget was spent on every single one of Natalie's many fantastic Looks.

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★

    The eighth, nay, the first! wonder of the world is the beauty, strength, confidence, and grace in which Christine Baranaski moves