Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
United in Anger: A History of ACT UP

United in Anger: A History of ACT UP

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
Edit this entry  
22
Minyan

Minyan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★
Edit this entry  
14
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Edit this entry  
07
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweat

Sweat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry