Carolina has logged 262 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isabella

Isabella

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sophie Jones

Sophie Jones

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You Speak of Prague: The Second Trial of Artur London

You Speak of Prague: The Second Trial of Artur London

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
4x4

4x4

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Crimes That Bind

The Crimes That Bind

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry