Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
jackie

jackie

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for jackie
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • jackie’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Elle

    Elle 2016

    ★★★½ Watched by jackie 01 Feb 2017

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    that gay ending tho

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals 2016

    ★★★½ Watched by jackie 01 Feb 2017

    jake gyllenhaal:
    me: GIVE HIM AN OSCAR

  • Lion

    Lion 2016

    ★★★ Watched by jackie 31 Jan 2017

    mood: nicole kidman's wig

  • Side Effects

    Side Effects 2013

    ★★★½ Watched by jackie 30 Jan 2017

    wow when will rooney mara date me

  • The Handmaiden

    The Handmaiden 2016

    ★★★★½ Watched by jackie 29 Jan 2017

    the gays really did That

  • The Neon Demon

    The Neon Demon 2016

    ★½ Watched by jackie 27 Jan 2017 1

    the cinematography and score were the only good things about this film

  • Whiplash

    Whiplash 2014

    ★★★★★ Rewatched by jackie 25 Jan 2017

    TURN MY PAGES BITCH

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Rewatched by jackie 21 Jan 2017

    even better the third time

  • Patriots Day

    Patriots Day 2016

    ★★½ Watched by jackie 17 Jan 2017

    imagine paying attention to this movie and enjoying it? can't relate

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★★ Rewatched by jackie 16 Jan 2017

    somehow this movie gets even better each time i watch it

  • Hidden Figures

    Hidden Figures 2016

    ★★★★★ Watched by jackie 16 Jan 2017

    things katherine johnson, dorothy vaughan and mary jackson did: THAT

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea 2016

    ★★★ Watched by jackie 12 Jan 2017

    MICHELLES WIG WAS TRAGIC

Newer
Older
  • 1
  • …
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro