• Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★½

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #22

    So much better than the first movie and although it has the same feeling of nostalgia, this time with the 1970s and underage sex in a Summer Camp, I had a great time with it. The killings were so cool and brutal, I loved it, extra credit for that. Pretty sure the third part it's gonna be even great!

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #21

    Goddamn! I've been trying to watch this for the last couple of nights through the weekend and I just can't, but finally just some moments ago I finally did it! And ...I don't know if I got it right, but it was cool to watch, for one side, the soundtrack was great, I loved the mid 1990s vibes coming from it, the concept was interesting and thrilling until some point, the deaths were cool…

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    I've been hesitating for the last 2 hours to type down my opinion on the new Denis Villeneuve's movie, the struggle is real. One half of me loved it so freaking much, the production design and the cinematography is espectacular, just like the impressive ensemble cast, it was everything I was expecting for it. However, the other half thinks it was too much content that mixed with the slow and digest storytelling tends to drag the whole movie down. But…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★★

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #20

    Highly anticipated and deeply enjoyable. After seeing it a couple of nights ago at the Cinema I can finally sit and type about it. So first things first, the display of violence coming from my friend Myers was so damn brutal on this sequel, like so good I felt a little bit bad enjoying those scenes so much and laughing so hard at the theater seeing those characters being killed in such a cool…

  • The Exorcist III

    The Exorcist III

    ★★★½

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #19

    Damn! That was solid good ...I mean it could had been better but what it offers was a total trip. This movie was strange to watch, I couldn't define its concept, part noir with the detective and this Serial Killer, who is not a Serial Killer but Damien Karras or someone else, I'm not quite sure what was going on. It also has some boring parts with a lot of dialogues, interesting dialogues though…

  • The Slumber Party Massacre

    The Slumber Party Massacre

    ★★★

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #18

    Ok! Well, that was sexy but at the same time quite gory, pure early 1980s extravaganza with the bloody special effects and raunchy humor. I'm not sure about seeing the rest of these films, but this first one was fun to watch.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★½

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #17

    Damn! I wished I could have seen on the Big Screen, but I missed my chance and I regret that but fortunately it was released on HBO Max (I love HBO!) around a month later so I'm glad I had my chance to see it soon and more likely for this epic Horror Movies season.

    Let's say this straight ...James Wan is synonymous of great Cinema, he already holds the title of 'Master of…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #16

    I really felt like seeing it again this season, after all I enjoy it so much and the sequel it's about to be released so yeah, bring it on!

    I totally love this movie, although it is set 40 years after the original movie I find quite fascinating, mostly on how the story is told and how much brutalism and violence it is displayed on it while Myers gets loose once again, it's so cool to see him on berserker mode killing his victims that way.

    The end is so impressive and spectacular display but we all know he'd comeback...

  • A Classic Horror Story

    A Classic Horror Story

    ★★★★½

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #15

    Whoa! What a lovely surprise, and I was about to skip it after reading and checking the rating of it but curiosity got me! After all, a movie with that title and typography does a great job to capture attention...

    For a Netflix production this was done splendid. Impressive story telling, concept, cinematography and brutal as fuck! I really loved this last thing on it. It is 'Folk Horror' taken to the next level…

  • Random Acts of Violence

    Random Acts of Violence

    ★★★★

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #14

    Goddamn! That was brutal. Awesome concept THAT deals with the stories of graphic novel author in which his stories are replicated by some psycho killer while he is touring the USA promoting his latest work. Directed by Jay Baruchel whose name heard quite familiar when I spotted him on the opening credits, just when I couldn't figure his name I look for him and to my surprise I knew exactly who it was ...you…

  • Vicious Fun

    Vicious Fun

    ★★★★

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #13

    Whoa! This was a lot of fun. Set in the early 1980s, the lead character, a geeky horror movie enthusiast, got himself in some pretty weird and complicated situation that involves serial killers and vendettas, a very unique concept and story, this got me right from the beginning to the end, specially since the performances from the cast were so good in terms of being hilarious with all the gory and violent situations. What…

  • Us

    Us

    ★★★★

    CarlX Great Pumpkin 2021 🎃 #12

    I recommended this movie to a collaborator at work who sits next to me, she watched it last weekend so when we returned on Monday we talked about it, the chat was so cool I felt like seeing it again and add it to my Horror Movies marathon.

    After 2 and a half years later after its release I still find it fascinating and I clear see why some many people dislike it or…