carlxistence has logged 63 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pagemaster

The Pagemaster

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roadside Prophets

Roadside Prophets

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
War Horse

War Horse

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Justice League vs. Teen Titans

Justice League vs. Teen Titans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Next

Next

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman: Bad Blood

Batman: Bad Blood

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

The Rolling Stones: Olé Olé Olé! – A Trip Across Latin America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goodbye Pork Pie

Goodbye Pork Pie

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vigil

Vigil

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Read the review Edit this entry  
10
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Virtual Revolution

Virtual Revolution

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Stormy Monday

Stormy Monday

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★½
Read the review Edit this entry