Sort by

k has logged 44 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Bodies

Black Bodies

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Awake

Awake

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Life

My Life

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ladies in Black

Ladies in Black

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Make Me Go

Don't Make Me Go

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Son

My Son

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping Giant

Sleeping Giant

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Daughter

First Daughter

2004
×
★★
Edit this entry  
07
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Stepfather

The Stepfather

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
Every Breath You Take

Every Breath You Take

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry