Sort by

jaime has logged 468 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The November Man

The November Man

2014
×
Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★
Edit this entry  
30
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★
Edit this entry  
29
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boy A

Boy A

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heroes and Demons

Heroes and Demons

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breathe

Breathe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
25
Mumbo Jumbo

Mumbo Jumbo

2005
×
Edit this entry  
25
Air

Air

2010
×
Edit this entry  
24
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Butcher's Hill

Butcher's Hill

2008
×
Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One & Two

One & Two

2015
×
★½
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
John Q

John Q

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Puberty Blues

Puberty Blues

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Christmas on the Farm

Christmas on the Farm

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Becoming Santa

Becoming Santa

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry