Highest rated films

  • Shirley

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★½

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 14.6 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Getting Stronger Every Day

Jan 3

Most Watched

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

3 times

Parasite

3 times

No Country for Old Men

twice

Suspiria

twice

The Rocky Horror Picture Show

twice

Last Film

ReMastered: Devil at the Crossroads

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
100 films
Thriller
51 films
Horror
38 films
Sci Fi
28 films
Comedy
27 films
Crime
22 films
Action
22 films
Mystery
17 films
Romance
15 films
Fantasy
13 films
USA
127 films
UK
31 films
France
19 films
Canada
12 films
Japan
8 films
Italy
8 films
Germany
7 films
Spain
7 films
South Korea
5 films
China
5 films
English
148 films
French
22 films
German
19 films
Spanish
16 films
Italian
12 films
Japanese
9 films
Korean
6 films
Latin
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 73 Added 604

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Wes’s most liked review

The Devil All the Time

★★★

finally an answer to one of my most burning questions: what would a christian Joker look like

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Kissing Booth 2
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Spam-ku

Films Wes watched in 2020

  • ReMastered: Devil at the Crossroads
  • Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance
  • Wonder Woman 1984
  • It's a Wonderful Life
  • A Serious Man
  • To the Wonder
  • The Lion in Winter
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Gladiator
  • The Godfather: Part III
  • Crash
  • Alien: Covenant
  • Corpus Christi
  • Mank
  • Tenet
  • Don't Peek
  • Twin Peaks: The Return
  • No Country for Old Men
  • Hard Candy
  • Airplane!
  • Rope
  • Psycho
  • 28 Weeks Later
  • 30 Days of Night
  • 28 Days Later
  • Dawn of the Dead
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • An American Werewolf in London
  • Texas Chainsaw 3D
  • Host
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Pieces
  • Green Room
  • Scream 4
  • The Fly
  • The Eyes of My Mother
  • Suspiria
  • The Exorcist
  • The Silence of the Lambs
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Scanners
  • The Rocky Horror Picture Show
  • American Murder: The Family Next Door
  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime
  • Annihilation
  • Possessor
  • The Devil All the Time
  • The Gospel According to Matthew
  • Bicycle Thieves
  • The Sacrament
  • As Above, So Below
  • Spotlight
  • Dune
  • Twilight
  • Mulan
  • Fatima
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Matthias & Maxime
  • Obsessed
  • Burning
  • Vox Lux
  • Boys State
  • First Reformed
  • She Dies Tomorrow
  • She Dies Tomorrow
  • The Two Popes
  • Children of Men
  • Black Is King
  • Let the Corpses Tan
  • The Kissing Booth 2
  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone
  • The Painted Bird
  • First Cow
  • Hereditary
  • Midsommar
  • First Cow
  • It Chapter Two
  • Suspiria
  • Nostos: The Return
  • Diana: In Her Own Words
  • Shirley
  • The Tree of Life
  • The September Issue
  • Doubt
  • Donkey Skin
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Game Change
  • Vanilla Sky
  • Da 5 Bloods
  • Black Panthers
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Unsettling Scenes
  • The Passion of the Christ
  • Eyes Wide Shut
  • The Unchanging Sea
  • Blade Runner 2049
  • Amanda Knox
  • Parasite
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Lodge
  • Ema
  • The Dark Knight Rises
  • La Chinoise
  • Brüno
  • Apocalypse Now
  • Scarface
  • Watchmen
  • Waiting
  • Schindler's List
  • Parasite
  • Silent Light
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Last Year at Marienbad
  • The Brown Bunny
  • Buffalo '66
  • Bombshell
  • Bacurau
  • La La Land
  • Amadeus
  • Quarantine
  • Tangled
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Invisible Man
  • M
  • An Elephant Sitting Still
  • Brief Encounter
  • Contagion
  • Uncut Gems
  • The Night of the Hunter
  • On the Beach at Night Alone
  • Emma.
  • My Hero Academia: Heroes Rising
  • Blue Velvet
  • The Devil Wears Prada
  • The Grand Budapest Hotel
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Girlhood
  • Two Knights of Vaudeville
  • Sungazer
  • Winter in the Blood
  • Parasite
  • Inception
  • Some Place Else
  • Us
  • The Gentlemen
  • The Upside
  • Rosemary's Baby
  • The Lion King
  • The Blair Witch Project
  • The Farewell
  • WHAT DID JACK DO?
  • Waves
  • Honey Boy
  • The Skin I Live In
  • No Country for Old Men
  • Goldman v Silverman
  • Gravity
  • Pain and Glory
  • The Searchers
  • Spam-ku
  • Kiss Me Deadly
  • Juno
  • 1917
  • Nosferatu
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • Crying on Command
  • 12 Years a Slave
  • Pulp Fiction
  • Kitbull
  • Palo Alto
  • Getting Stronger Every Day

World map

Highly rated films Wes is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Hamilton
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more