Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • High Life

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 141 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Knife+Heart

Jan 1

Most Watched

Suspiria

4 times

Once Upon a Time… in Hollywood

3 times

Midsommar

twice

The Souvenir

twice

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

twice

Last Film

Citizen Kane

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
87 films
Thriller
33 films
Comedy
33 films
Horror
29 films
Romance
28 films
Mystery
19 films
Fantasy
17 films
Adventure
16 films
Sci Fi
16 films
Action
14 films
USA
93 films
France
19 films
UK
19 films
Germany
13 films
Japan
12 films
China
7 films
Belgium
7 films
Canada
6 films
South Korea
5 films
Switzerland
4 films
English
108 films
French
25 films
Spanish
15 films
Japanese
14 films
German
14 films
Italian
9 films
Korean
5 films
Chinese
4 films
Latin
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 80 Added 611

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Wes’s most liked review

Knives Out

★★★★

id really really really like to believe that rian johnson gathered all these actors in this giant house, hid some cameras everywhere, hit record, and none of what we saw was fictitious

More reviews

Wes’s most liked list

my favorite films

in order of earliest chronological release date to newest, always in progress

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Norbit
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

For Here

Films Wes watched in 2019

  • Citizen Kane
  • Little Women
  • Uncut Gems
  • The Apartment
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • 6 Underground
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Ad Astra
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Mistress America
  • Marriage Story
  • Satantango
  • Knives Out
  • The Irishman
  • Let the Sunshine In
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Aftermath
  • The King
  • The Lighthouse
  • La Chambre
  • Parasite
  • The Wagoner
  • Pickpocket
  • Her
  • Joker
  • 28 Weeks Later
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Hustlers
  • Lady Bird
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Your Girlfriend
  • Midsommar
  • The Souvenir
  • Old Joy
  • Gone Girl
  • Safe
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Mary Queen of Scots
  • Ma
  • Zazie dans le Métro
  • Blue Valentine
  • Sherlock, Jr.
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • GoodFellas
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • 45 Years
  • Weekend
  • The Souvenir
  • Red Riding Hood
  • Suspiria
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Master
  • The Farewell
  • 35 Shots of Rum
  • Seasons of Loss
  • Blood Rage
  • The Iron Lady
  • Burn the Stage: The Movie
  • Spider-Man: Far from Home
  • Midsommar
  • Perfect
  • Notes on a Scandal
  • Wedding Crashers
  • Munchausen
  • The Day He Arrives
  • Under the Silver Lake
  • Climax
  • Pink Flamingos
  • Godzilla: King of the Monsters
  • For Here
  • L'Observateur
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Piercing
  • Re-Animator
  • Sleep Has Her House
  • Norbit
  • Alien
  • The Wind Rises
  • Birth
  • Perfect Blue
  • Kaili Blues
  • Avengers: Endgame
  • Only Yesterday
  • Little
  • Mandy
  • High Life
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Three Colors: Red
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • Whisper of the Heart
  • Shazam!
  • The Turin Horse
  • Princess Mononoke
  • Man with a Movie Camera
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Woman in the Dunes
  • The Handmaiden
  • Us
  • Final Fantasy VII: Advent Children
  • The Image Book
  • The Princess Bride
  • Captain Marvel
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Good Bye Lenin!
  • Gremlins
  • Greta
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • Vox Lux
  • Vice
  • Moonlight
  • Men in Black II
  • Funny Games
  • Love Exposure
  • Jurassic Park
  • Shoplifters
  • Only God Forgives
  • High Flying Bird
  • The Social Network
  • Burning
  • Velvet Buzzsaw
  • The Color of Pomegranates
  • Trouble Every Day
  • Climax
  • Resident Evil
  • The Hours
  • Fyre
  • Unbreakable
  • The Favourite
  • Suspiria
  • Suspiria
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Suspiria
  • Possession
  • Beautiful Boy
  • The Wizard of Oz
  • My Neighbor Totoro
  • If Beale Street Could Talk
  • Knife+Heart

World map

Highly rated films Wes is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • Jojo Rabbit

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more