Highest rated films

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • The Other Side of the Wind

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 338 Films watched
  • 28.2 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

Jan 1

Most Watched

Let the Corpses Tan

6 times

Mandy

4 times

Phantom Thread

4 times

The Strange Color of Your Body's Tears

3 times

Suspiria

3 times

Last Film

Star Wars

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
151 films
Thriller
108 films
Horror
98 films
Action
75 films
Comedy
67 films
Sci Fi
54 films
Crime
48 films
Adventure
43 films
Mystery
42 films
Romance
39 films
USA
226 films
France
49 films
UK
47 films
Italy
39 films
Germany
24 films
Spain
20 films
Belgium
19 films
Japan
17 films
Canada
15 films
Hong Kong
8 films
English
268 films
French
54 films
Italian
50 films
German
27 films
Spanish
23 films
Japanese
23 films
Russian
12 films
Latin
11 films
Chinese
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 202 Added 1585

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Wes’s most liked review

Thoroughbreds

★★★★½

gotta say this live action adaptation of the barbie horse adventures video games got seriously intense

More reviews

Wes’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Saving Christmas
Average weighted rating:

0.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Fruition

Films Wes watched in 2018

  • Star Wars
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Querelle
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Other Side of the Wind
  • Life Itself
  • Fox and His Friends
  • The Favourite
  • Roma
  • We Need to Talk About Kevin
  • A Coffee in Berlin
  • American Beauty
  • Death Rides a Horse
  • Let the Corpses Tan
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Let the Corpses Tan
  • Cannibal Holocaust
  • Fat Girl
  • Howl's Moving Castle
  • Mandy
  • Dogville
  • Cam
  • Yi Yi
  • Let the Corpses Tan
  • Cries and Whispers
  • Death Note
  • First Reformed
  • Chungking Express
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Breathless
  • Hellraiser
  • The Cotton Club
  • Cold War
  • Suspiria
  • Twilight
  • Suspiria
  • Battleship Potemkin
  • Lady Bird
  • Suspiria
  • Lucifer Rising
  • Scorpio Rising
  • Fireworks
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Gone Girl
  • mid90s
  • Touki Bouki
  • The Living End
  • Evil Dead II
  • Good Morning
  • The Evil Dead
  • Goodbye to Language
  • Halloween
  • High Tension
  • Hellraiser
  • Mandy
  • Chicken Run
  • Holy Motors
  • Skate Kitchen
  • Wish Upon
  • The Birthday Wish
  • Autumn Sonata
  • 8½
  • Goosebumps
  • A Nightmare on Elm Street
  • First Man
  • Ballet Mécanique
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • The Great Dictator
  • Wish Upon
  • Akira
  • Venom
  • A Star Is Born
  • Gone with the Wind
  • La La Land
  • The Godfather: Part II
  • Ben-Hur
  • Wind River
  • Curse of the Golden Flower
  • Safety Last!
  • Mandy
  • Unfriended: Dark Web
  • The House with a Clock in Its Walls
  • The Celluloid Closet
  • Mom and Dad
  • The Cabin in the Woods
  • Dracula
  • Mandy
  • Il Sorpasso
  • The Neon Demon
  • Shrek 2
  • Let the Corpses Tan
  • Room
  • The Great Train Robbery
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Watermelon Woman
  • A Clockwork Orange
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Lady Snowblood
  • Krull
  • Papillon
  • Support the Girls
  • Hereditary
  • Jaws
  • Jupiter Ascending
  • Resident Evil: Vendetta
  • 2001: A Space Odyssey
  • Raging Bull
  • Upgrade
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Beyond the Black Rainbow
  • The Wild Bunch
  • Red State
  • Clerks
  • Blood and Black Lace
  • Sorority Row
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • BlacKkKlansman
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • The Beyond
  • Hail, Caesar!
  • Cut-Throats Nine
  • Le Petit Soldat
  • L'Argent
  • Lawrence of Arabia
  • The Big Lebowski
  • Eighth Grade
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Sleepaway Camp
  • Fruition
  • The Thing
  • Mission: Impossible - Fallout
  • La Haine
  • Double Indemnity
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Disobedience
  • Friday the 13th
  • The Frankenstein Theory
  • Sorry to Bother You
  • The General
  • A Serious Man
  • The Accountant
  • Hacksaw Ridge
  • Breathless
  • Snatch
  • Ant-Man and the Wasp
  • Paths of Glory
  • The Taking of Deborah Logan
  • Ouija
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Truth or Dare
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Passion of Joan of Arc
  • Transformers: The Last Knight
  • The Matrix
  • Bao
  • Incredibles 2
  • First Reformed
  • 12 Angry Men
  • Evil Dead
  • Game Night
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Cecil B. Demented
  • The Empire Strikes Back
  • Spy
  • Hereditary
  • Once Upon a Time in the West
  • Love, Simon
  • Avengers: Infinity War
  • Unsane
  • Thoroughbreds
  • Halloween
  • The Mist
  • Deadpool 2
  • Solo: A Star Wars Story
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • You Get Me
  • Black Girl
  • Hi, Mom!
  • Let the Corpses Tan
  • Casque
  • Pieces
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • Venus in Furs
  • Ms .45
  • Amer
  • Rabid Dogs
  • Revenge
  • Face/Off
  • Free Fire
  • Pieces
  • The Great Silence
  • Live Like a Cop, Die Like a Man
  • Truck Turner
  • A Fistful of Dollars
  • Suspiria
  • Face/Off
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • [REC]
  • Let the Corpses Tan
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

See all 338

World map

Highly rated films Wes is yet to see

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree
  • The Wolf House
  • Liz and the Blue Bird

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more