Highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Song to Song

    ★★★★★

  • The Nature of Language

    ★★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 312 Films watched
  • 26 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Jan 3

Most Watched

Blade Runner 2049

6 times

Breathless

5 times

Drive

5 times

La La Land

5 times

Star Wars

4 times

Last Film

World of Tomorrow

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
197 films
Thriller
92 films
Sci Fi
68 films
Romance
63 films
Action
57 films
Comedy
52 films
Horror
52 films
Mystery
50 films
Adventure
45 films
Crime
39 films
USA
224 films
France
50 films
UK
49 films
Germany
20 films
Canada
20 films
Italy
13 films
Hong Kong
11 films
Japan
9 films
South Korea
8 films
Spain
8 films
English
271 films
French
56 films
Spanish
23 films
Japanese
23 films
German
23 films
Italian
17 films
Cantonese
12 films
Russian
10 films
Korean
8 films
Finnish
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 127 Added 807

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Wes’s most liked review

The Social Network

★★★★★

david fincher i DEMAND to know what you did with the second armie hammer

More reviews

Wes’s most liked list

favorite scores

scores/soundtracks that saved my life, unranked and in progress


(star wars 1977 represents the whole saga)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Alone in the Dark
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Bag Lady

Films Wes watched in 2017

  • World of Tomorrow
  • Star Wars
  • I, Tonya
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Thelma
  • Full Metal Jacket
  • Woodshock
  • Donnie Darko
  • The Empire Strikes Back
  • The Social Network
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Possibly in Michigan
  • The Lobster
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Happy Together
  • Band of Outsiders
  • The Piano Teacher
  • Pulp Fiction
  • Hiroshima Mon Amour
  • Pulp Fiction
  • The Grand Budapest Hotel
  • Oldboy
  • Lady Bird
  • The Handmaiden
  • Casablanca
  • In the Mood for Love
  • Taxi Driver
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Taxi Driver
  • Breathless
  • Breathless
  • The Happening
  • Brokeback Mountain
  • Murder on the Orient Express
  • Fifty Shades of Grey
  • Deep Red
  • Possession
  • Suspiria
  • Cinema Paradiso
  • Unfaithful
  • Tenebre
  • Long-Haired Hare
  • Bunker Hill Bunny
  • Bugs Bunny and the Three Bears
  • Dough for the Do-Do
  • Canary Row
  • Elmer's Candid Camera
  • Duck Amuck
  • Baseball Bugs
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Good Time
  • The Hateful Eight
  • The Lobster
  • Halloween
  • Antichrist
  • Her
  • The Dreamers
  • Twin Peaks
  • Drive
  • Blade Runner 2049
  • Scream 4
  • The Duke of Burgundy
  • Why Don't You Play in Hell?
  • You're Next
  • It Follows
  • 28 Weeks Later
  • Why Don't You Play in Hell?
  • House
  • Song to Song
  • Inglourious Basterds
  • Nocturama
  • The Notebook
  • Blade Runner 2049
  • 2048: Nowhere to Run
  • Evil Dead II
  • The Pass
  • A Single Man
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Alien³
  • Miss Sloane
  • Wonder Woman
  • Blade Runner
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Blade Runner: Black Out 2022
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Beguiled
  • Melancholia
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Under the Skin
  • Tag
  • Children of Men
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Man from Reno
  • Mistress America
  • Personal Shopper
  • The Book of Henry
  • Contempt
  • Lost Highway
  • Beyond the Black Rainbow
  • Pierrot le Fou
  • Mulholland Drive
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Gone Girl
  • Beyond the Black Rainbow
  • Pass Thru
  • mother!
  • The Long Day Closes
  • Eraserhead
  • Right Now, Wrong Then
  • Amélie
  • The Neon Demon
  • The Ouija Experiment 2: Theatre of Death
  • It
  • Breathless
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Breathless
  • Breathless
  • Psycho
  • The Bye Bye Man
  • Videodrome
  • Deep Red
  • Citizen Kane
  • Frank
  • Whiplash
  • Inglourious Basterds
  • Sweet Smell of Success
  • Whiplash
  • Demeanors
  • The Wolf of Wall Street
  • The Grand Budapest Hotel
  • Bag Lady
  • Blow Out
  • Don Jon
  • #Horror
  • Creed
  • The Handmaiden
  • American Psycho
  • Drive
  • The Social Network
  • Ticky Tacky
  • Death Proof
  • Big Hero 6
  • Barton Fink
  • The Room
  • 2001: A Space Odyssey
  • Macbeth
  • The Place Beyond the Pines
  • Moonrise Kingdom
  • Chungking Express
  • In a Heartbeat
  • Atomic Blonde
  • Anastasia
  • Shutter Island
  • The Double
  • Samurai Cop
  • Atonement
  • The Young Girls of Rochefort
  • Fateful Findings
  • Interstellar
  • Sergeant Slaughter, My Big Brother
  • Blade Runner
  • Inception
  • The Prestige
  • Back to the Future
  • The Star Wars Holiday Special
  • Predestination
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Jennifer's Body
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Weekend
  • Happy Together
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Happy Together
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Chungking Express
  • Baby Driver
  • Star Wars
  • The Bad Batch
  • Inland Empire
  • Moonlight
  • Song to Song
  • Song to Song
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Synecdoche, New York
  • The Young Girls of Rochefort
  • La La Land
  • Tenebre
  • It Comes at Night

See all 312

World map

Highly rated films Wes is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • A Taxi Driver

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more