Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Neon Demon

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★★

  • Before the Flood

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Green Room

Jul 10

Most Watched

Star Wars

3 times

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

3 times

Drive

3 times

The Neon Demon

3 times

Carol

twice

Last Film

Singin' in the Rain

Dec 31

Genres, countries & languages

Action
28 films
Adventure
25 films
Sci Fi
25 films
Drama
24 films
Thriller
21 films
Comedy
12 films
Horror
10 films
Crime
10 films
Mystery
9 films
Romance
9 films
USA
64 films
UK
12 films
France
7 films
Denmark
3 films
Germany
3 films
Austria
3 films
Canada
2 films
Italy
2 films
Ireland
1 film
Greece
1 film
English
67 films
Russian
9 films
German
6 films
French
5 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Japanese
2 films
Spanish
2 films
Latin
1 film
Romanian
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 246

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Wes’s most liked review

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

★★★½

Nothing gets me more hot and bothered then when I'm on a romantic picnic with a guy at a scenic waterfall retreat and he tells me he supports a fascist regime.

More reviews

Wes’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Star Wars Holiday Special
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The People vs. George Lucas
Average weighted rating:

3.0

Films Wes watched in 2016

  • Singin' in the Rain
  • La La Land
  • Star Wars
  • A Christmas Story
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Carol
  • Suicide Squad
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Shining
  • The Nice Guys
  • Inherent Vice
  • Cloverfield
  • Drive
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Bee Movie
  • Death Proof
  • Arrival
  • Arrival
  • Star Trek Beyond
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Mad Max: Fury Road
  • Deadpool
  • Carol
  • Planet Terror
  • Return of the Jedi
  • 10 Cloverfield Lane
  • Before the Flood
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Neon Demon
  • John Wick
  • Grizzly Man
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Seven Samurai
  • Vertigo
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Neon Demon
  • The Tree of Life
  • The People vs. George Lucas
  • The Piano Teacher
  • The Star Wars Holiday Special
  • Gone Girl
  • Interstellar
  • Whiplash
  • Inside Llewyn Davis
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Fight Club
  • Captain America: Civil War
  • The Neon Demon
  • Suspiria
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Drive
  • Revanche
  • Enemy
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • The Lobster
  • My Life Directed by Nicolas Winding Refn
  • Caché
  • Man of Steel
  • Blue Ruin
  • Spectre
  • Children of Men
  • Nightcrawler
  • Drive
  • Green Room

World map

Highly rated films Wes is yet to see

  • The Odyssey
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • A Silent Voice
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Dou kyu sei – Classmates

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more