Wes has written 70 reviews for films during 2020.

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

    the quintessential adventure. my lifelong favorite of the series since childhood, and it still amazes me that those feelings of wonder and excitement have not even budged in the slightest in the 14 year gap since i last saw The Last Crusade. the set pieces are tighter, it’s consistently and earnestly funny, has some good dads, and is a treasure trove for anyone interested in theological history. indy getting an autograph from hitler was as tense then as it is now. rips all around, my favorite spielberg.

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    merry christmas and much love to you all

    (wow this movie is good too)

  • To the Wonder

    To the Wonder

    ★★★★★

    "What is this love that loves us?"

    in between the frames exists an almost metaphysical presence that makes me painfully aware of my own existence in ways that i didnt know were possible; the blood in my veins, the hairs on my head, the heartbeat in my chest. its a feeling thats both anxiety inducing and joyously new. i want to reach out and touch it, but im afraid it will break. i understand completely how something like this isnt for everyone, but as far as im concerned malick hasnt missed in over 40 years.

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • The Godfather: Part III

    The Godfather: Part III

    ★★★★★

    Mario Puzo's The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone

    "They're just stories, sweetheart."

    oh wow. now that is how you make a movie.

  • Corpus Christi

    Corpus Christi

    ★★★★★

    "Then Peter came to Jesus and asked, 'Lord, how many times shall I forgive my brother or sister who sins against me? Up to seven times?' Jesus answered, 'I tell you, not seven times, but seventy seven times.' "

    - Matthew 18:21-22


    forgiveness is hard. at times, it's borderline impossible. and yet the act of forgiving is the tenet of the christian faith. i've always been fascinated by the above verse growing up; how is it feasibly possible for someone…

  • Mank

    Mank

    ★★★★½

    "I don't hear any writing."

    ironic that for how cynical of a picture this is, it sure revitalized a long dormant hope of mine that something like this can still be made. i've always been a sucker for films about historical hollywood, all of which usually depict some sort of twisted power game in some form or another, but Mank takes it a bit slower than that. it takes time showing that the magic of hollywood as being something thats…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★

    I give my life
    Not for honor, but for you
    In my time there'll be no one else
    Crime, it's the way I fly to you
    I'm still in a dream, snake eater

    (thanks for 10k followers)

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    there's fire where you're going.

  • Hard Candy

    Hard Candy

    ★★★½

    "Oh, and by the way, I fucking hate Goldfrapp."

  • Rope

    Rope

    ★★★★½

    "These hands will bring you fame."

    more than anything this shows hitchcocks preternatural talent for framing and blocking, and even the obvious cuts to give the illusion of one take only heighten the sense of claustrophobia in an already suffocating film, to the point the audience might as well be the one in the chest. floored me.

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    perhaps no other film feels like it came from the 60's, the present, and some far distant screech in the future all at the same time. happy halloween.