Sort by

Wes has logged 39 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
Edit this entry  
29
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Read the review Edit this entry  
29
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1897
×
Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crocodile Conspiracy

Crocodile Conspiracy

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Gundown

The Big Gundown

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
09
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry