Sort by

Wes has logged 299 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Long-Haired Hare

Long-Haired Hare

1949
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bunker Hill Bunny

Bunker Hill Bunny

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bugs Bunny and the Three Bears

Bugs Bunny and the Three Bears

1944
×
★★★
Edit this entry  
04
Dough for the Do-Do

Dough for the Do-Do

1949
×
★★
Edit this entry