Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oblivion

Oblivion

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kalifornia

Kalifornia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Rock

The Rock

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Doors

The Doors

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Santo in the Treasure of Dracula

Santo in the Treasure of Dracula

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hitman

Hitman

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Firsts

Firsts

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry