Sort by

Cancer has logged 225 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ben

Ben

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Willard

Willard

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cannibal Ferox

Cannibal Ferox

1981
×
Read the review Edit this entry  
14
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry