Sort by

sydney has logged 363 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Legend

Legend

1985
×
Edit this entry  
31
Excalibur

Excalibur

1981
×
Edit this entry  
31
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twister

Twister

1996
×
Edit this entry  
29
Todd Barry: Spicy Honey

Todd Barry: Spicy Honey

2017
×
Edit this entry  
29
Bad Girls Dormitory

Bad Girls Dormitory

1986
×
Edit this entry  
28
Disconnected

Disconnected

1984
×
Edit this entry  
27
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
Edit this entry  
26
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
17
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
16
P2

P2

2007
×
Edit this entry  
15
Moonraker

Moonraker

1979
×
Edit this entry  
14
Ghost Writer

Ghost Writer

1989
×
Edit this entry  
13
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
Edit this entry  
11
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Witchtrap

Witchtrap

1989
×
Edit this entry  
09
The Hearse

The Hearse

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
Read prior review Edit this entry  
08
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
Edit this entry  
06
Trancers

Trancers

1984
×
Read prior review Edit this entry  
06
Riverworld

Riverworld

2003
×
Edit this entry  
05
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
Edit this entry  
05
Oriana

Oriana

1985
×
Edit this entry  
03
Colossal

Colossal

2016
×
Edit this entry  
02
Bio-Dome

Bio-Dome

1996
×
Read the review Edit this entry  
01
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
Edit this entry  
29
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
Edit this entry  
29
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
Edit this entry  
27
The Laughing Policeman

The Laughing Policeman

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder Mansion

Murder Mansion

1972
×
Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
Edit this entry  
20
Daisy Kenyon

Daisy Kenyon

1947
×
Edit this entry  
19
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rich Man's Wife

The Rich Man's Wife

1996
×
Edit this entry  
09
Out of Time

Out of Time

2003
×
Edit this entry  
09
D.O.A.

D.O.A.

1988
×
Edit this entry  
08
The Barbie Diaries

The Barbie Diaries

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Stranger in Our House

Stranger in Our House

1978
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Vigilante

Vigilante

1982
×
Edit this entry  
07
Battlecreek

Battlecreek

2016
×
Edit this entry  
06
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
Edit this entry  
06
Dangerous Attraction

Dangerous Attraction

2000
×
Edit this entry