• The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Chemical Hearts

    ★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

  • My Octopus Teacher

  • Disclosure

  • Little Women

    ★★★★

  • I'm No Longer Here

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Circus of Books

  • Frances Ferguson

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Yes, God, Yes

    ★★

  • Big Time Adolescence

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Banana Split

    ★★½

  • mid90s

    ★★★

  • Ocean's Eight

  • Shoplifters

    ★★★★

  • After Everything

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

  • Coco

    ★★★★

  • I, Tonya

  • It

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★

  • The Year of Spectacular Men

    ★★½

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★

  • Person to Person

  • Moonlight

    ★★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • I, Olga Hepnarova

    ★★★½

  • First Girl I Loved

    ★★★

  • Swiss Army Man

  • Room

  • The Little Prince

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • Comet

  • Interstellar

    ★★★½

  • Frank

  • Whiplash

  • Her

  • Palo Alto

    ★★

  • The Bling Ring

    ★★

  • The Spectacular Now

    ★★½

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Frances Ha

    ★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★

  • Electrick Children

  • 17 Girls

    ★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Tomboy

    ★★★½

  • Never Let Me Go

    ★★★

  • Submarine

    ★★★★

  • It's Kind of a Funny Story

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Tanner Hall

    ★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★½