Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Father of the Bride

Father of the Bride

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Giant

Giant

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
Evil Angels

Evil Angels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murphy's Romance

Murphy's Romance

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
France

France

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Matador

Matador

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry