Sort by

Cameron Chamberlain has logged 95 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Edit this entry  
24
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
26
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read other review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry