CalvinLaw has logged 71 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Snail and the Whale

The Snail and the Whale

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
French Exit

French Exit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Van

The Van

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hysterical Girl

Hysterical Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Opera

Opera

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Da Yie

Da Yie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Traces

Traces

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Abortion Helpline, This Is Lisa

Abortion Helpline, This Is Lisa

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out

Out

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What Would Sophia Loren Do?

What Would Sophia Loren Do?

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
15
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Barbie Diaries

The Barbie Diaries

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry