Sort by

Calvin has logged 741 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder Mansion

Murder Mansion

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Capturing the Killer Nurse

Capturing the Killer Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Twister

Christmas Twister

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Son

The Son

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Box

The Box

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Greatest Beer Run Ever

The Greatest Beer Run Ever

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Goalie

Goalie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legend

Legend

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Smile

Smile

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Motern Media Christmas Special

Motern Media Christmas Special

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Navalny

Navalny

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drowning in Potential

Drowning in Potential

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry