Sort by

Calvin has logged 82 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uzumaki

Uzumaki

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marebito

Marebito

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conservation Game

The Conservation Game

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hidden Life of Trees

The Hidden Life of Trees

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Anthem

Anthem

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Regret

No Regret

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cannon Arm and the Arcade Quest

Cannon Arm and the Arcade Quest

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Garfield's Halloween Adventure

Garfield's Halloween Adventure

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Halloween Tree

The Halloween Tree

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Box

The Box

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ju-on: The Curse

Ju-on: The Curse

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Angel

Angel

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Motern Media Christmas Special

Motern Media Christmas Special

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
War and Peace, Part II: Natasha Rostova

War and Peace, Part II: Natasha Rostova

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roly Poly

Roly Poly

1968
×
★★½
Edit this entry  
13
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
On the Road with Kiarostami

On the Road with Kiarostami

2005
×
Edit this entry  
13
The Story of Looking

The Story of Looking

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

War and Peace, Part I: Andrei Bolkonsky

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
9/11

9/11

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry