Calvin has logged 79 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Marooned

Marooned

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Bilby

Bilby

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Eeb Allay Ooo!

Eeb Allay Ooo!

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Electric Swan

Electric Swan

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost of Peter Sellers

The Ghost of Peter Sellers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenebre

Tenebre

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Flunky, Work Hard!

Flunky, Work Hard!

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Go Way Back

We Go Way Back

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scoob!

Scoob!

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

2020
×
Edit this entry  
18
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tremors 4: The Legend Begins

Tremors 4: The Legend Begins

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tremors 3: Back to Perfection

Tremors 3: Back to Perfection

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold

Scooby-Doo! & Batman: The Brave and the Bold

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Scooby-Doo! Camp Scare

Scooby-Doo! Camp Scare

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Alone

Alien: Alone

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Ballad About Green Wood

A Ballad About Green Wood

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Notes on an American Film Director at Work

Notes on an American Film Director at Work

2008
×
Edit this entry  
13
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Capone

Capone

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rocket: The Legend of Rocket Richard

The Rocket: The Legend of Rocket Richard

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry