• The Batman

  • All Too Well: The Short Film

  • No Time to Die

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Gunpowder Milkshake

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

  • Mank

    ★★

  • Unpregnant

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★

  • Cats

    ★★★★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Present Laughter

    ★★★★★

  • The Field

    ½

  • Tall Girl

    ★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Joker

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • National Theatre Live: All My Sons

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Swallow

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Perfect Date

    ★★

  • After

    ½

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Greener Grass

    ★★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Dumplin'

    ★★★★

  • Instructions on How to Make a Film

    ★★★

  • Maniac Landscapes

    ★★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★½

  • Adorable

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Life After Love

    ★★★★★

  • The VelociPastor

  • Her Smell

    ★★★★½

  • The Air of the Earth in Your Lungs

    ★★★½

  • High Life

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • The Nightingale

  • The Favourite

    ★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Travel Stop

    ★★★★★

  • Set It Up

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Little Woods

    ★★★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★★★

  • Nutrition Fugue

    ★★★★★

  • FUTURE LANGUAGE: The Dimensions of VON LMO

    ★★★½

  • Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

    ★★★

  • RBG

    ★★★★½

  • Private Life

    ★★★★