Sort by

Callum has logged 26 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Red Sundown

Red Sundown

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hercules

Hercules

1983
×
★★
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bluebeard

Bluebeard

1901
×
★★★½
Edit this entry  
10
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
There Will Come Soft Rains

There Will Come Soft Rains

1984
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mindscape

Mindscape

1976
×
★★★★
Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bully for Bugs

Bully for Bugs

1953
×
★★★½
Edit this entry  
04
Feed the Kitty

Feed the Kitty

1952
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fast and Furry-ous

Fast and Furry-ous

1949
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry