Sort by

Callum has logged 201 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Boy

The Boy

2016
×
Edit this entry  
27
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Edit this entry  
14
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★★★½
Edit this entry