Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
16
1408

1408

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Smile

Smile

2022
×
★★
Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry