Sort by

calvin has logged 56 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Present

The Present

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wink

Wink

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amateur

Amateur

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Soloist

The Soloist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Duck and Cover

Duck and Cover

1952
×
Read the review Edit this entry  
09
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry