Sort by

calvin has logged 377 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Net

The Net

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Laramie Project

The Laramie Project

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry