Sort by

Tyler Christian has logged 150 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★½
Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Driven

Driven

2001
×
Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★½
Edit this entry  
12
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
This Magic Moment

This Magic Moment

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
13
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★
Edit this entry