Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★½
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
21
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
21
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Control

Control

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Girl

My Girl

1991
×
★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry