Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
First Blood

First Blood

1982
×
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mazes and Monsters

Mazes and Monsters

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait

The Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prince of Space

Prince of Space

1959
×
Edit this entry  
20
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Crater Lake Monster

The Crater Lake Monster

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leprechaun 4: In Space

Leprechaun 4: In Space

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mood Boobs

Mood Boobs

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Smart House

Smart House

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possum

Possum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
11
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Borgman

Borgman

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
Edit this entry  
26
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jolt

Jolt

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry